Lambaların Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Herhangi bir aydınlatma ürününü temizlemeden önce, ürünün güç kaynağından çıkarıldığından ve bağlı olabileceği tüm elektrik prizlerinden çıkarılmış olduğundan emin olun. Avizeler için elektriğin kapalı konumda olmasına özen gösterin.

PASLANMAZ, BOYALI DEMİR, ALÜMİNYUM, BAKIR VE PİRİNÇ KAPLAMALI ÜRÜNLERİN TEMİZLİĞİ

Metal aydınlatma ürünlerini temizlemenin en iyi yolu, temiz, yumuşak duru su ile nemlendirilmiş bir bez kullanarak silmek ve hemen sonrasında kuru, yumuşak bir bez ile kurulamaktır. İçinde bulunan ampuller silinmeden önce mutlaka soğuk, yani en az 10 dakika boyunca yanmamış olmalıdır. ( LED ampuller için bu süre daha kısa olabilir. )  Ampuller de yumuşak nemli bir bez ile silinerek kurulanmalıdır.

CAM VE IŞILTILI TAŞLI ÜRÜNLERİN TEMİZLİĞİ

Cam ve taşlı ürünlerin temizliğinde, cam sil, sirke vb cam temizleme ürünleri kullanılabilir. Renkli camlı ürünlerde eğer cam kendinden renkli değil sadece üstünde bir renk kaplaması ile renklendirilmiş ise, sirke, cam sil vb temizlik malzemelerin kullanılmaması gerekmektedir. Bu gibi kimyasallar cam üzerindeki boyanın sökülmesine sebep olabilir. Bu tip sonradan boya kaplamalı cam ürünleri ekstra yumuşak bezlerle silmek gerekmektedir.  

KUMAŞ BAŞLIKLI ÜRÜNLERİN TEMİZLİĞİ

Kumaş başlıklı ürünler ancak kuru yumuşak bezler ile yada toz almada kullanılan tüylü temizlik araçları ile temizlenebilir. Kumaş başlıklarınıza nemli yada ıslak bez sürmeyiniz. Üzerinde biriken tozun kalıplaşarak kumaşa işlemesine sebep olabilirsiniz. Bu tip ürünlerde sabun vb temizlik malzemeleri kullanmayınız. Kumaş başlık dışında kalan metal yüzeyleri yine deterjan kullanmadan nemlendirilmiş bir bez ile silip hemen ardından yumuşak kuru bir bezle silebilirsiniz.